Ny i Sverige
På biblioteket kan du låna böcker, läsa tidningar på olika språk, surfa på internet och mycket mer. För att låna från biblioteket behöver du ett lånekort. Det är gratis att låna!
På biblioteket finns böcker på många olika språk, lättlästa böcker på svenska, böcker med parallelltext, lexikon, språkkurser, böcker om att lära sig svenska. Finns inte böcker på ditt språk så kan biblioteket låna böcker från Internationella biblioteket i Stockholm.
Kurs i körkortsteori
Är du intresserad av att läsa körkortsteori? Vi har kurser på lätt svenska med språkstöd på dari, farsi, arabiska, kurdiska och tigrinska. Läs mer och anmäl dig på vår sida för vår sida för körkortsteori.
Att studera svenska
Lexin – lär dig ord med hjälp av bilder och filmer
Flerspråkig bildordbok - lär dig ord
Digitala spåret – studera svenska på nätet
SFI-länkar Bra webbsidor när man vill lära sig svenska och veta hur samhället fungerar. Lexikon, nyhetssidor och mycket mer. Även på engelska.
Om barns språkutveckling
"Hitta språket!" är en film till föräldrar om små barns språkutveckling. I filmen ges enkla, lekfulla och roliga exempel på vad föräldrar kan göra i vardagen för att sätta fart på sitt barns språkutveckling. Filmer och informationsblad finns på svenska, arabiska, engelska, kurdiska, persiska och somaliska.
Om Sverige – på olika språk och på lätt svenska
Information om Sverige - information om Sverige på många olika språk
Boken ”Sverige en – en pocketguide” - finns på flera språk (kan laddas hem som Pdf-fil)
Boken "Om Sverige" - finns på flera språk (kan laddas hem som Pdf-fil)
Stöd för dig som är arbetslös - information från arbetsförmedlingen.
Konsumentinformation på olika språk
Sveriges officiella webbplats - information om Sverige, finns på flera olika språk
Tidningar och tidskrifter på andra språk än svenska
Du kan läsa utländska dagstidningar på Internet. Med appen Pressreader kan du ansluta din smarttelefon eller surfplatta till bibliotekets trådlösa nätverk och ladda ner tidningar.
8 sidor - Lättlästa nyheter på svenska
Internationella biblioteket
http://interbib.se/ Här finns böcker på mer än 100 språk. Du kan söka i bibliotekets katalog på flera språk.
Fria e-resurser
http://en.childrenslibrary.org/index.shtml Barnböcker från hela världen, på många olika språk och som kan läsas online.
http://www.worldstories.org.uk/ Traditionella och nyare berättelser för barn och unga från hela världen, på 21 olika språk.
http://uniteforliteracy.com/ Enkla bilderböcker med engelsk text, som man kan få upplästa på många olika språk.
Bibblan svarar - på 9 olika språk
http://bibblansvarar.se/ Här kan du fråga vad du vill på nio olika språk och få svar via e-post. Språken är arabiska, engelska, finska, franska, persiska, polska, ryska, spanska och svenska.
Sidan uppdaterad 2019-12-11
Sidansvarig: Christine Björklund
Tips på appar
http://sprakkraft.org/ Språkkraft Läscoach och SVT språkplay är gratisappar till mobiltelefon som hjälper dig att lära dig svenska.